Бебе

НАУЧНИЦИТЕ ДОЈДОА ДО НЕВЕРОЈАТНО ОТКРИТИЕ: Бебе од ТРИ месеци знае дали мајката е тажна!

На возраст од околу три месеци, бебето е во можност да го разликува говорот од другите звуци во околината и да реагира различно ако е тажен, среќен или неутрален глас

Само затоа што тие имаат само три месеци не значи дека можете да ги измамите.

Бебињата на таа возраст можат да препознаат дали сте среќни или тажни, веднаш штом ќе ве слушнат. Научниците од Лондон дошле до овој заклучок, кои откриле дека деловите на мозокот одговорни за разбирање на говорот се развиваат порано отколку што се сметаше порано.

На возраст од околу три месеци, бебето е во можност да го разликува говорот од другите звуци во околината и да реагира различно ако е тажен, среќен или неутрален глас. Научниците открија дека нивните мозоци се поактивираат од тага и плачење, а помалку од смеа.Експертите дошле до ова откритие со скенирање на мозокот на децата.

– Гласот е една од основните карактеристики на човечкиот вид, клучна за социјализацијата – наведува Ана Блази, водач на истражувањето. – Логично е дека центрите за разбирање на говорот и самиот говор се појавуваат многу рано.

Да се ​​роди бебе е еден од најинтензивните и волшебни моменти во животот, а повеќето мајки засекогаш ќе ги запомнат првите зборови што им ги кажале на своите бебиња.

Што му кажавте на вашето бебе кога за прв пат го видовте?

“Ние го сторивме тоа, бебе!”

“Па вреди да се чека”

“Ова беше ужасно!”

“Ова не беше толку страшно како што мислев!”

“Ми треба минута”

“Дали се шегуваш? Таа е моја !?”

„Здраво“

“О Боже, тоа е девојче!”

“Не можам да верувам дека е готово!“

„Исцрпена сум! Зошто мислам дека е толку тешка?“

“Ај девојче”

„Фала му на Бога што излезе надвор“

„Ти си“

„Ќе направам царски рез следниот пат“

“О, ова боли”

„Чекав цела вечност да те запознаам, сине“

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close