Бебе

Зошто не треба да им давате мед на малите бебиња?

Кога за првпат се разболев, никој не знаеше што може да направи медот...

Дали некогаш сте слушнале за детски ботулизам? Ботулизмот е редок, опасен по живот отров предизвикан од токсини произведени од бактеријата Clostridium botulinum.

фото илустрација

Спорите на клостридиум ботулински токсин можат да го уби-јат вашето бебе. И тие можат да се најдат во мали количини во медот.

Дали на вашето бебе ќе му дадете путер од кикирики, јагоди и jaјца? Оваа храна се смета дека носи потенцијални ризици за вашето дете, затоа препорачуваме претпазливост со овој вид храна.

фото илустрација

А мед? Зошто никој не зборува за медот? Половина од моите пријатели кои штотуку се породија беа само предупредени да се држат настрана од медот, а на останатите ништо не им беше кажано. За среќа, тие ме знаат. Ќе ви кажам само еден детал од мојот живот. Растејќи, знаев дека никој друг нема лузна на вратот, но искрено, мислев дека тоа е во ред. Меѓутоа, до средно училиште бев изморена од другите деца што гледаа во мене со гадење: ме прашуваа “Каква лузна е тоа во твојот врат?!” Така почнав да се забавувам и да се шегувам. Тепачка со нож во Њујорк. Ме касна ужасен вампир. Што да кажам, тоа беше во средно училиште.

фото илустрација

Дури кога го добив првото дете, си помислив: „Тоа ми се случи“ и целосно го разбрав ужасот низ кој минаа моите родители.

фото илустрација

Дури во шестиот месец се започнува со воведување на нова храна кај бебето, односно вкусови на „вистинска“ храна, а мајка ми (која беше бурна мајка хипи од 1970 -тите) потоа почна да ме запознава блажено со светот на вкусови на овесна каша, јогурт, сенф и мед. Таа почна да забележува дека сум малку безволна. Лекарот рече дека е само настинка. Додека доеше, таа гледаше како млекото се враќа од мојата уста и сфати дека не можам да го голтнам. Итно ме однесоа во болница и веднаш ми ставија цевка за хранење во носот и ми беше направена трахеотомија.

фото илустрација

Бев парализирана од главата (вклучително и очите)  до моите нозе. Мајка ми вели дека изгледав како партала кукла. Не можев да се помрднам. Не можев да голтнам. Не можев да дишам. Глупав мед. Тоа беше пред моите родители да сфатат дека она што го имав беше наречено „бебешки ботулизам“, што во основа е труење со храна за бебиња. Суровиот мед носи спори на бактерии кои стомакот на бебето не може да ги свари.

Така половина лекари мислеа дека имам тумор на мозокот. Очигледно, моите родители не беа задоволни со таа дијагноза, но за среќа, некои лекари мислеа дека тоа може да биде нешто друго, но тие едноставно не знаеја како да ја откријат вистинската дијагноза. Моите родители чекаа. Гледаа како бебињата умир-аат околу нив додека лежев беспомошно во болница. Татко ми конечно мораше да се врати на работа. Мајка ми никогаш не ме напушти, остана со мене во болница цело време. Конечно, еден ден татко ми влезе на вратата од мојата болничка соба и забележа нешто различно – го следев со моите очи.

фото илустрација

И малку по малку, станав подобро и по 2,5 месеци во болница, отидов дома. Дотогаш, јас целосно заборавив како да голтам, па моите родители мораа да ме хранат. До десетгодишна возраст, ме фаќаше паника и се оддалечував од се што ми се приближуваше. Бев на физикална терапија бидејќи никој не веруваше дека некогаш ќе одам. Моите фини моторни вештини беа ужасни за разлика од оние кај  здравите деца, па го повторив првото одделение за да стигнам до здрави деца од училиште. Две години подоцна, лекарите ги повикаа моите родители и им рекоа: „Тоа не беше тумор на мозокот, тоа беше нешто што се нарекува детски ботулизам“.

фото илустрација

Кога за првпат се разболев, никој не знаеше што може да направи медот. Имав многу среќа. Сега секој знае колку е опасно – да, медот може да убие бебиња. Сега има налепница на медот со предупредување дека не е за деца под една година. Сега медот е пастеризиран, така што ризикот од ботулизам е значително намален – но ризикот се уште постои. Сепак, слушам приказни за луѓе кои ставаат мед на цуцлата, бидејќи никој во болницата не им кажал поинаку. Книгата за готвење на моите деца го наведува медот во поглавјето „од една година и повеќе“ заедно со риба и агруми. Да се ​​даде портокал на детето е многу помал ризик отколку да се даде мед. Портокал може да предизвика осип, но не и ботулизам.

фото илустрација

Ве молам ширете ја оваа вест. Не барам слава преку Интернет затоа што бев на работ на животот и за малку ќе умр-ев. Се што барам е да ја пренесете веста до вашите пријатели, семејство, родителски групи дека давањето мед на дете под една година може да биде фатално. И ако не ви веруваат, испратете ми ги. Не можам да им ги покажам лузните на моите родители затоа што не можат да се видат, но можам да им ја покажам мојата бидејќи не е резултат на каснување од вампир или тепачка со нож; тоа е од трахеотомија, постапка што ми го спаси животот “.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close