Бебе
Trending

Бебињата родени во март се посебни поради овие шест причини

Што вели науката за децата родени во март?

Студени зимски денови полека завршуваат и пролетта е веќе во воздух. Март е прекрасен месец, акои и во овој период треба да станете мајка.

Еве што вели науката за децата родени во март

Брзо напредок во работата

Бебињата родени овој месец имаат најголема веројатност за напредок во корпоративната средина. Истражувањата покажуваат дека повеќе директори на компанијата се родени во март отколку во кој било друг месец од годината.

Истражувањето спроведено меѓу 375 директори открива дека дури 12,5 отсто од нис слават роденден во март.

Помалку е веројатно дека ќе бидат кратковидни во споредба со врсниците родени во текот на летото

Студијата, која вклучуваше околу 300.000 воени кандидати, откри дека луѓето родени во летните месеци честопати се кратковидни. Пролетните деца се со помала веројатност да бидат кратковидни.

Големи оптимисти

Студијата од 2014 вели дека бебињата родени во март, април и мај се одлични оптимисти.

Тие имаат помал ризик од астма

Ова е време на годината кога прашината е околу нас, што може да биде непријатно за алергените, но одлично за бебиња родени овој месец. Според истражувањето во 2015 година, децата родени во март имаат помалку шанси за развој на астма, бидејќи нивната изложеност на прашина во првите месеци од животот го зајакнува имунолошкиот систем.

Веројатно ќе биде „ноќни птици“

Студијата за спиење откри дека децата родени во пролет и лето одат подоцна на спиење од врсниците родени во есен или зима.

Во хороскопот ќе биде Риба или Овен

Овие два астролошки знаци се познати по нивната определба и страст. Бебињата родени помеѓу 1 март и 20 март се оптимистички риби, додека оние родени по 20 март се огнени и страсни Овен.

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close