Бременост

Бебе се роди со необичен сувенир во раката, докторот во шок: „Ова не сум го видел досега!“

Спиралата за контрацепција ја ставила пред две години, откако се договорила со сопругот дека ќе престане да раѓа откако роди уште едно дете...

Многу жени се решаваат на различни контрацептивни средства со цел да не забременат, но сепак се чини дека ниту една контрацепција денес не гарантира целосна заштита, што може да го потврди мајка од Виетнам.

Foto: Profimedia
фото илустрација

Имено една жена решила да вгради спирала по консултација со својот сопруг, дека по второто дете не сакаат проширување на семејството.

фото илустрација

Но по се изгледа судбината вмеша прсти па и покрај употребата на спирала таа остана бремена и доби бебе на општо изненадување на околината и лекарот.

Спиралата за контрацепција ја ставила пред две години, откако се договорила со сопругот дека ќе престане да раѓа откако роди уште едно дете. Сепак, третата среќа, е токму ова момче кое дојде на свет на сосема необичен начин.

фото илустрација
фото илустрација

Сите биле изненадени кога го виделе момчето кое дојде на свет држејќи спирала во раката, како сувенир.

Раѓањето се случи во меѓународната болница Хаи Фонг во Виетнам, а бебето се роди потполно здраво и тежело 3,2 кг.

Foto: Profimedia
фото илустрација

– Морав да го сликам ова, никогаш не сум видел такво нешто во мојата кариера – вели докторот Тран Виет Фуонг, а сликите брзо станаа вирален хит и го обиколија светот.
По раѓањето, мислев колку е интересно бебето да го држи тој уред … Но, никогаш не помислив дека ќе привлече толку многу внимание“ посочи докторот.

Foto:Facebook
Foto:Facebook
Foto:Facebook

Овој доктор им соопшти на локалните медиуми дека бременоста најверојатно се случила затоа што спиралата била поместена од првобитната положба во матката и со тоа ја изгубила својата ефикасност.

фото илустрација

Кога спиралата е правилно поставена, таа гарантира заштита од бременост од дури 99 проценти, и трае помеѓу пет и 10 години.

фото фејсбук
фото фејсбук
фото фејсбук

Спиралата ја поставува лекар, најчесто во почетокот на менструалниот циклус. Пред поставувањето потребно е да се направи кај жената брис од грлото на матката, да нема инфекции во вагината или во јајниците, да нема бременост и да има регуларни менструални циклуси.

фото илустрација

Не штити од СПБ и ХИВ. Обично се поставува кај жени кои завршиле со својата репродукција. Ретки се несаканите ефекти од поставувањето, како крвавење или неподнесување на спиралата.

Фото: Принтскрин

Бонус галерија

Реакција на бебето кога прв пат ќе го слушне гласот на мама

Бебе со апаратче за слушање, малата Георгина, секое утро се буди со насмевка. Кога ќе го види светлото, веднаш е среќна и воодушевена. Таа е родена глува, но откако и ставиле апаратчето за слушање, секое утро кога ќе го слушне гласот на својата мајка и татко се смее и го развеселува семејството.

Фото: Принтскрин

Видеото го објави нејзиниот татко, Пол Адисон, од Велика Британија.

Фото: Принтскрин
Фото: Принтскрин
Фото: Принтскрин
Фото: Принтскрин
Фото: Принтскрин
Фото: Принтскрин
Фото: Принтскрин

 

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close